CO WPŁYWA NA TRWAŁOŚĆ KWIATÓW CIĘTYCH?

Mini ogródki
MINI OGRÓDKI
Kompozycje z roślin
Kwiaty dla niej
KWIATY DLA NIEJ
Najpiękniejszy prezent
Kwiaty dla niej
DIY - ZRÓB TO SAM
Aranżacje z kwiatów

Kilka prostych porad dotyczących przedłużenia trwałości kwiatów

Na każdym etapie obrotu kwiat pozostaje nadal częścią żywego organizmu, w którym zachodzą podstawowe procesy życiowe: oddychanie, transpiracja, pobieranie i przewodzenie wody - konieczne dla życia, choć po ścięciu zachodzące w zmienionych warunkach. Zewnętrzna powierzchnia kwiatów, z której paruje woda, jest bardzo duża, nie mają one specjalnych zabezpieczeń przed jej utratą. Efektem odcięcia kwiatów od rośliny matecznej jest naruszenie bilansu wodnego, zostaje przerwany dopływ wody z korzeni i syntetyzowanych tam hormonów oraz zahamowana fotosynteza, przez co naturalne procesy starzenia ulegają przyspieszeniu.

Pielegnacja Kwiatow Cietych

Trwałość kwiatów po ścięciu uwarunkowana jest genetycznie. Są gatunki, których kwiaty więdną już po kilku dniach (maki, narcyzy), ale są i takie, których trwałość po zbiorze sięga kilku tygodni (chryzantemy, anturium, storczyki). Także w obrębie gatunku trwałość może być bardzo zróżnicowana. Nowe odmiany odznaczają się coraz lepszą trwałością po zbiorze i większą tolerancją wobec warunków panujących w trakcie transportu (mniejszą wrażliwością na etylen i większą odpornością na stres wodny). Można już coraz częściej kupić odmiany róży czy gerbery o trwałości sięgającej po ścięciu 2–3 tygodni.

Największy wpływ na jakość ciętych kwiatów mają jednak warunki, jakie zapewni się im bezpośrednio po zbiorze. Przede wszystkim trzeba im umożliwić jak najlepsze pobieranie i przewodzenie wody. Czasem, pomimo wstawienia do wody, kwiaty szybko więdną. Dzieje się tak, gdyż w wodzie i tkankach pędu rozwijają się bakterie blokujące jej dopływ.

Niska temperatura hamuje rozwój pąków i kwiatów, ogranicza oddychanie i zużywanie materiałów zapasowych, zmniejsza straty wody w procesie transpiracji, ogranicza rozwój patogenów. Stałe przetrzymywanie kwiatów większości gatunków (do wyjątków należą rośliny pochodzących ze strefy tropikalnej) w niskiej temperaturze od momentu zbioru to podstawowy warunek zapewnienia pełnej dekoracyjności kierowanego do handlu materiału kwiaciarskiego.

Pięć prostych porad dotyczących przedłużenia trwałości kwiatów:

* Wazony należy starannie umyć i każdego dnia sprawdzać ilość i świeżość wody. ( co ogranicza liczbę zawartych w niej bakterii i innych drobnoustrojów).
* Łodygę należy podciąć ukośnie ostrym nożykiem od 1 do 3 cm. (jednym płynnym ruchem - przez co uniknie się jej uszkodzenia, nigdy nie należy łamać lub zgniatać łodyg, nawet zdrewniałych).
* Należy usuwać części zbędnego ulistnienia (zmniejszające straty wody na skutek transpiracji) oraz usuwać liście na fragmencie pędu zanurzonego w wodzie (zanieczyszczające wodę w wazonie i skracające żywotność kwiatów).
* Kwiatów nie należy stawiać w przeciągu i w miejscach bardzo nasłonecznionych, ponieważ wiotczeją.
* Nie należy ich również stawiać w pobliżu owoców - wydzielający się etylen przyspiesza procesy starzenia.

Częsta wymiana wody w wazonie i codzienne przycinanie końcówek roślin to najprostszy sposób na przedłużenie życia kwiatów w bukiecie, ale co zrobić z gotową kompozycja w oasisie?

W celu poprawy trwałości kompozycji można stosować różne związki chemiczne (np. CHRYSTAL dostępny w naszej kwiaciarni), które zapobiegają rozwojowi bakterii w wodzie i ułatwiają rozwinięcie kwiatów. Oasis należy nawilżać roztworem wody i odżywki co drugi dzień, zapewni to dostatek cukru, utrzyma wyrównany poziom Ph i ograniczy rozwój bakterii. Dzięki temu kwiaty będą piękne i świeże nawet o kilka dni dłużej. Przy stosowaniu związków chemicznych codzienna wymiana wody jest niepotrzebna (zgodnie z zapewnieniem producenta środka).

Bardzo korzystnie na wygląd bukietu/kompozycji wpływa umieszczenie kwiatów na noc w lodówce o temperaturze 5-8°C. (UWAGA: kwiaty egzotyczne nie powinny być pozostawiane w temperaturze niższej niż 15°C).