WYMAGANIA ROŚLIN DONICZKOWYCH

Ich zdrowotność zależy głównie od warunków jakie im zapewnimy. Koniecznym jest zapoznanie jakie dany gatunek ma wymagania dotyczące: stanowiska, światła, temperatury, wilgotności powietrza, wilgotności podłoża. Podajemy kilka najpopularniejszych przykładów roślin. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, nasi pracownicy zawsze chętnie na nie odpowiedzą.Paprocie

wilgotne podłoże, należy je zraszać, nie tolerują suszy. Temperatury 15-24°C, stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Paprocie

Azalia

stanowisko dobrze oświetlone światłem rozproszonym, uwaga: od jesieni do grudnia wymaga niskich temperatur ok 10–15°C. Latem powinien być wyniesiony na balkon lub do ogrodu. W okresie wzrostu i kwitnienia potrzebuje dużo wody o kwaśnym ph ok. 4,5. Po kwitnieniu ograniczyć podlewanie. Zraszać codziennie.

Azalia

Bluszcz

umiarkowane oświetlenie (odmiany dwubarwne potrzebują więcej światła), temperatura pokojowa 15-16°C. Wrażliwy na nadmiar wody – latem podlewać i zraszać do 2 razy w tygodniu oraz nawozić płynnym nawozem.

Bluszcz

Orchidea Phalaenopsis

to najłatwiejszy i najtrudniejszy w uprawie storczyk: światło rozproszone, idealna temperatura nocy to 16-18°C, a dnia 21-27°C, idealna wilgotność powietrza to 50-70%. Phalaenopsis jest w stanie tolerować suche powietrze w naszych mieszkaniach, jednak oczywiście będzie lepiej rósł i obficiej kwitł przy nieco podwyższonej wilgotności powietrza.

Orchidea Phalaenopsis

Fikus Benjamin

miejsca jasne, jednak nie bezpośrednio na słońcu, temperatury 18-23°C. Nie toleruje nadmiaru wody – podlewać regularnie niewielką ilością (latem dwa razy w tygodniu, zimą co 10 dni). Liście można zraszać.

Ficus Benjamin

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

brązowe końce liści mogą być spowodowane przenawożeniem, usychające, brązowe liście są efektem zbyt obfitego podlewania (podłoże jest przelane). W takim wypadku musimy dać odpocząć roślinie i wstrzymać się z podlewaniem, aż ziemia w doniczce wyschnie na wiór. Aby białe kwiaty nie dostawały brązowych plamek na obrzeżach musimy pamiętać, żeby roślinę w okresie kwitnienia podlewać zawsze wodą, która została odstawiona w tym celu na kilka dni w butelce lub konewce.

Skrzydlokwiat / Spatyfilon

Jukka

lubi dużo bezpośredniego światła słonecznego, nie jest wrażliwa na przeciągi. Temperatury: zimą 12-15°C. Latem regularnie podlewamy aby bryła korzeniowa była stale wilgotna, zimą podlewanie ograniczyć do minimum. Latem podczas upałów zraszać letnią wodą i nawozić co 2 tygodnie.

Jukka

Guzmania

Jest najpopularniejszą rośliną z rodziny bromeliaceae, pochodzi z Ameryki Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 30-40 cm. Guzmania jest roślina, której nie przesadzamy. Guzmania nie choruje, odporna jest na wszelkie grzyby i szkodniki.

Guzmania

Monstera

to wiecznie zielone, półepifityczne, krzewiaste pnącze obejmujące ponad 20 gatunków. Liście ma duże sercokształtne, skórzaste, wraz z wiekiem głęboko powycinane. Monstera nie ma zbyt wygórowanych wymagań, jest dość łatwą w uprawie. Mimo że są to rośliny tropikalne, bardzo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu. Wymaga stanowiska jasnego do półcienistego i nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia.

Monstera

Kroton

należy trzymać z daleka od małych dzieci gdyż rośliny te wydzielają trujące soki. Miejsca lekko cieniste / jasne ale nie w pełnym słońcu. Zimą temperatura 15-16°C, zbyt niska temperatura może być przyczyną zrzucania liści. Latem 20°C. Wiosną i latem podlewać 2-3 razy w tygodniu, utrzymując stałą wilgotność powietrza, od jesieni ograniczyć podlewanie, uważając aby nie przesuszyć ziemi. Zraszać przez cały rok. Od wiosny do jesieni nawozić płynnym nawozem.

Kroton

Zamiokulkas

ma niewielkie wymagania, do tego jest wytrzymały na niekorzystne warunki, nadaje się do trzymania w domu, jak i miejscach użyteczności publicznej czy w biurach. Jest jednym z 10 najlepszych roślin, które oczyszczają powietrze.

Zamioculcas

Zielistka

powszechnie znana roślina doniczkowa, bardzo często uprawiana w naszych domach. Pochodzi z Afryki Południowej i jest rośliną o dużej odporności na różnego rodzaju niedogodności: gorsze warunki świetlne, wahania temperatury, a także krótkotrwałe przesuszenie ziemi.

Zielistka

Kaktus Bożonarodzeniowy

znany jest pod wieloma różnymi nazwami - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy. Obecnie ta popularna roślina zaliczana jest do rodzaju Schlumbergera, a jej prawidłowa nazwa to schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest o ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8 - 10°C). Kaktus Bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Kwitnie od grudnia do końca zimy.

Kaktus Bozonarodzeniowy

Dracena

Podłoże: kwiaty dobrze się czują w podłożu próchnicznym, w lekkiej ziemi. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż, ponieważ Draceny nie lubią nadmiaru wody. Stanowisko: jasne, oświetlone rozproszonym światłem. Wskazane parapety zachodnich i wschodnich okien. Podlewanie: latem podlewamy tak, aby ziemia w doniczce stale była wilgotna. Natomiast zimą tylko wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche.

Dracena

Sansewieria, Wężownica

Jako roślina doniczkowa zasłynęła jako roślina niezwykle łatwa w pielęgnacji, zupełnie nie wymagająca oraz bardzo efektowna a na dodatek łatwa w rozmnażaniu. Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. UWAGA: Należy uważać aby rośliny nie "przepodlewać" ponieważ kłącze jest bardzo podatne na zgniliznę.

Wezownica