WYMAGANIA ROŚLIN DONICZKOWYCH
Bukiety dla solenizantów
KWIATY CIĘTE
Przedłużanie trwałości
Dodatki Panny Młodej
ROŚLINY W BIURZE
Zwiększają produktywność
Mini ogródki
MINI OGRÓDKI
Kompozycje z roślin
Kalendarz 2015
KALENDARZ 2015
Kwitnący Kalendarz 2015
Kwiaty dla niej
DIY - ZRÓB TO SAM
Aranżacje z kwiatów
Ich zdrowotność zależy głównie od warunków jakie im zapewnimy. Koniecznym jest zapoznanie jakie dany gatunek ma wymagania dotyczące: stanowiska, światła, temperatury, wilgotności powietrza, wilgotności podłoża. Podajemy kilka najpopularniejszych przykładów roślin. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, nasi pracownicy zawsze chętnie na nie odpowiedzą.

Paprocie: wilgotne podłoże, należy je zraszać, nie tolerują suszy. Temperatury 15-24°C, stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Paprocie

Azalia: stanowisko dobrze oświetlone światłem rozproszonym, uwaga: od jesieni do grudnia wymaga niskich temperatur ok 10–15°C. Latem powinien być wyniesiony na balkon lub do ogrodu. W okresie wzrostu i kwitnienia potrzebuje dużo wody o kwaśnym ph ok. 4,5. Po kwitnieniu ograniczyć podlewanie. Zraszać codziennie.

Azalia

Bluszcz: umiarkowane oświetlenie (odmiany dwubarwne potrzebują więcej światła), temperatura pokojowa 15-16°C. Wrażliwy na nadmiar wody – latem podlewać i zraszać do 2 razy w tygodniu oraz nawozić płynnym nawozem.

Bluszcz

Orchidea Phalaenopsis: to najłatwiejszy i najtrudniejszy w uprawie storczyk: światło rozproszone, idealna temperatura nocy to 16-18°C, a dnia 21-27°C, idealna wilgotność powietrza to 50-70%. Phalaenopsis jest w stanie tolerować suche powietrze w naszych mieszkaniach, jednak oczywiście będzie lepiej rósł i obficiej kwitł przy nieco podwyższonej wilgotności powietrza.

Orchidea Phalaenopsis

Fikus Benjamin: miejsca jasne, jednak nie bezpośrednio na słońcu, temperatury 18-23°C. Nie toleruje nadmiaru wody – podlewać regularnie niewielką ilością (latem dwa razy w tygodniu, zimą co 10 dni). Liście można zraszać.

Ficus Benjamin

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum): brązowe końce liści mogą być spowodowane przenawożeniem, usychające, brązowe liście są efektem zbyt obfitego podlewania (podłoże jest przelane). W takim wypadku musimy dać odpocząć roślinie i wstrzymać się z podlewaniem, aż ziemia w doniczce wyschnie na wiór. Aby białe kwiaty nie dostawały brązowych plamek na obrzeżach musimy pamiętać, żeby roślinę w okresie kwitnienia podlewać zawsze wodą, która została odstawiona w tym celu na kilka dni w butelce lub konewce.

Skrzydlokwiat / Spatyfilon

Jukka: lubi dużo bezpośredniego światła słonecznego, nie jest wrażliwa na przeciągi. Temperatury: zimą 12-15°C. Latem regularnie podlewamy aby bryła korzeniowa była stale wilgotna, zimą podlewanie ograniczyć do minimum. Latem podczas upałów zraszać letnią wodą i nawozić co 2 tygodnie.

Jukka

Guzmania: Jest najpopularniejszą rośliną z rodziny bromeliaceae, pochodzi z Ameryki Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 30-40 cm. Guzmania jest roślina, której nie przesadzamy. Guzmania nie choruje, odporna jest na wszelkie grzyby i szkodniki.

Guzmania

Monstera: to wiecznie zielone, półepifityczne, krzewiaste pnącze obejmujące ponad 20 gatunków. Liście ma duże sercokształtne, skórzaste, wraz z wiekiem głęboko powycinane. Monstera nie ma zbyt wygórowanych wymagań, jest dość łatwą w uprawie. Mimo że są to rośliny tropikalne, bardzo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu. Wymaga stanowiska jasnego do półcienistego i nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia.

Monstera

Kroton: należy trzymać z daleka od małych dzieci gdyż rośliny te wydzielają trujące soki. Miejsca lekko cieniste / jasne ale nie w pełnym słońcu. Zimą temperatura 15-16°C, zbyt niska temperatura może być przyczyną zrzucania liści. Latem 20°C. Wiosną i latem podlewać 2-3 razy w tygodniu, utrzymując stałą wilgotność powietrza, od jesieni ograniczyć podlewanie, uważając aby nie przesuszyć ziemi. Zraszać przez cały rok. Od wiosny do jesieni nawozić płynnym nawozem.

Kroton

Zamiokulkas: ma niewielkie wymagania, do tego jest wytrzymały na niekorzystne warunki, nadaje się do trzymania w domu, jak i miejscach użyteczności publicznej czy w biurach. Jest jednym z 10 najlepszych roślin, które oczyszczają powietrze.

Zamioculcas

Zielistka: powszechnie znana roślina doniczkowa, bardzo często uprawiana w naszych domach. Pochodzi z Afryki Południowej i jest rośliną o dużej odporności na różnego rodzaju niedogodności: gorsze warunki świetlne, wahania temperatury, a także krótkotrwałe przesuszenie ziemi.

Zielistka

Kaktus Bożonarodzeniowy: znany jest pod wieloma różnymi nazwami - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy. Obecnie ta popularna roślina zaliczana jest do rodzaju Schlumbergera, a jej prawidłowa nazwa to schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest o ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8 - 10°C). Kaktus Bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Kwitnie od grudnia do końca zimy.

Kaktus Bozonarodzeniowy

Dracena: Podłoże: kwiaty dobrze się czują w podłożu próchnicznym, w lekkiej ziemi. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż, ponieważ Draceny nie lubią nadmiaru wody. Stanowisko: jasne, oświetlone rozproszonym światłem. Wskazane parapety zachodnich i wschodnich okien. Podlewanie: latem podlewamy tak, aby ziemia w doniczce stale była wilgotna. Natomiast zimą tylko wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche.

Dracena

Sansewieria, Wężownica: Jako roślina doniczkowa zasłynęła jako roślina niezwykle łatwa w pielęgnacji, zupełnie nie wymagająca oraz bardzo efektowna a na dodatek łatwa w rozmnażaniu. Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. UWAGA: Należy uważać aby rośliny nie "przepodlewać" ponieważ kłącze jest bardzo podatne na zgniliznę.

Wezownica

Sansewieria, Wężownica: Najlepszym miejscem dla tej rośliny to bardzo jasny, dobrze nasłoneczniony zakątek o nie za małej wilgotności powietrza, najlepiej 18-23 °C. Lubi mieć stale wilgotne podłoże. Musimy o to dość regularnie dbać, gdyż przesuszenie powoduje więdnięcie liści, a powrót do poprzedniej kondycji jest prawie niemożliwy.

Gwiazda Betlejemska