PO CO TRZYMAĆ ROŚLINY W MIEJSCU PRACY?

Bukiety dla solenizantów
KWIATY CIĘTE
Przedłużanie trwałości
Mini ogródki
MINI OGRÓDKI
Kompozycje z roślin
Kwiaty dla niej
KWIATY DLA NIEJ
Najpiękniejszy prezent
Kwiaty dla niej
DIY - ZRÓB TO SAM
Aranżacje z kwiatów

Rośliny stanowią integralną część naszego życia. Powodują, że jesteśmy bliżej natury i dają poczucie bezpieczeństwa. Większość ma bardzo dekoracyjny charakter a kwitnące rośliny dodatkowo roztaczają piękną woń w pomieszczeniach. Dzięki nim surowe wnętrza stają się przytulne a te ciepłe nabierają elegancji i dostojeństwa. Rośliny mają przede wszystkim ukrytą moc - mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mają ogromny wpływ na naszą psychikę i samopoczucie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nasze biura były wypełnione roślinami. Oczyszczają one powietrze, zwiększają jego wilgotność, tłumią hałas, tworzą lepszą atmosferę i idealne warunki do twórczej i wydajnej pracy. W obecności roślin zwiększa się produktywność od 10% do 15%, o 12% zmniejsza się liczba popełnianych błędów.

Kwiaty w biurze

Każdy kto pracuje w klimatyzowanym pomieszczeniu widzi, że jego skóra po pewnym czasie staje się sucha. Swędzą nas ręce, nogi, szyja. Wysuszają się również śluzówki, boli głowa, łatwiej się przeziębić. Rośliny zwiększają wilgotność powietrza co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substacje z otoczenia. Drukarki, kopiarki, monitory wydzielają aceton i trójchloroetylen, które są groźne dla naszego zdrowia. Można wybrać do biura takie rośliny, które skutecznie będą je nautralizowały. Natomiast w palarniach warto ustawić rośliny, które pochłaniają benzen i formaldehyd z dymu tytoniowego.

Z badan naukowych wynika, że kwiaty cięte i rośliny doniczkowe korzystnie wpływają na zdrowie, wydajność i kreatywność. Badania przeprowadzone na japońskich studentach dowiodły, że osoby przebywające w otoczeniu roślin czuły się lepiej i efektywniej pracowały. Holenderskie badania natomiast wykazały, iż ludzie pracujący przed ekranem komputera więcej niż 4 godziny dziennie, posiadający jakąkolwiek roślinę zieloną na biurku lub w jego pobliżu, czują się znacznie lepiej i są bardziej kreatywni. Z kolei norweski naukowiec, Tove Fjeld udowodnił, że ludzie pracujący w otoczeniu roślin mają o 30% rzadziej bóle głowy. Inny przypadek dotyczy osób po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych. Pacjenci, którzy przebywali w sali wypełnionej roślinami mieli lepsze wyniki badań, mogli przyjmować mniej leków, a tym samym czas hospitalizacji znacznie się skracał. Pod koniec 1989 roku, NASA zaskoczyła świat wynikami swoich badań. Udowodniono, że rośliny doniczkowe są w stanie oczyścić powietrze z groźnych substancji do tego stopnia by nadawało się do użycia przez załogi statków kosmicznych!

Jakie rośliny wybrać?

Trudno jest stworzyć w biurze klimat podobny do naturalnego. Zazwyczaj w pomieszczeniach jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, a powietrze często bywa przesuszone. Zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie, wilgotność sięga jedynie 30%, podczas gdy powinna wynosić od 40- 60%. W biurach z zainstalowaną klimatyzacją pracownicy często skarżą się na niekorzystne warunki. Dlatego też należy wybrac przede wszystkim rośliny, które są mało wymagające.

Najlepszych 10 roślin do biura, które oczyszczają powietrze:

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
2. Zielistka (Chlorophytum)
3. Fikus Benjamiński (Ficus Benjamina)
4. Zamiokulcas (Zamioculcas zamiifolia)
5. Wężownica (Sansevieria)
6. Aglaonema
7. Palma koralowa (Chamaedorea seifritzii)
8. Paprotka (Nefrolepis)
9. Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum)
10. Filodendron


Kwiaciarnia KAJA w sposób profesjonalny zadba o Państwa biuro dobierając odpowiednie rośliny, które w sposób pozytywny wpłyną na pracowników i klientów. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, nasi pracownicy zawsze chętnie na nie odpowiedzą.